Alex Ovechkin

Tým:
Datum narození:
17. září 1985
Místo narození:
Moscow
Výška:
6' 3" (191 cm)
Váha:
230 lbs (104 kg)

Bio

Nejlepší střelec své generace známý jako „the Great Eight“ byl dlouho předurčený jako jednička draftu, kterou z něj nakonec v roce 2004 udělal Washington. Do NHL vstoupil Alexander Ovechkin kvůli výluce o rok později a okamžitě začal bořit střelecké rekordy. Hned v první sezoně se přehoupl přes hranici 50 gólů a 100 bodů, což mu vyneslo nováčkovskou Calder Trophy. Postupně se stal osmkrát nejlepším střelcem NHL, což je absolutní rekord (překonal Bobbyho Hulla), a jako teprve třetí v historii dokázal v sedmi sezonách nasázet 50 a víc gólů. V březnu 2018 se radoval z 600. zásahu, což se mu jako teprve čtvrtému povedlo v méně než tisícovce zápasů. Nejproduktivnějším hráčem NHL byl pouze v sezoně 2007/08, kdy zaznamenal svůj rekord 65 tref, třikrát ovšem získal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče a třikrát rovněž Ted Lindsay Award (dříve Lester B. Pearson Award) pro nejlepšího hráče voleného samotnými hokejisty. Na tuto cenu dosáhl třikrát za sebou, což před ním dokázali jen Wayne Gretzky a Guy Lafleur.

Ovechkin platí za ryzího střelce, mistrovská je především jeho rána bez přípravy. Zároveň je excelentním bruslařem, nebojí se fyzické hry a je znám svou vášní a touhou po vítězství. Dlouho mu byl vyčítán nedostatek týmových úspěchů, v roce 2018 však přece jen jako dlouholetý kapitán dovedl Capitals k vytouženému Stanley Cupu, když zároveň získal Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hráče play off. Předtím vybojoval dva tituly v ruské lize s Dynamem Moskva, i když Gagarinův pohár v roce 2013 po skončení výluky v NHL slavil pouze na dálku. Byl historicky nejmladším hráčem i střelcem ruské reprezentace, se kterou třikrát vyhrál mistrovství světa. Má rovněž titul ze šampionátu dvacítek.

Vyrůstal v Moskvě, jeho matka byla dvojnásobnou olympijskou vítězkou v basketbalu a otec fotbalistou. Když mu bylo deset, na následky autonehody zemřel jeho starší bratr Sergei, jemuž Alexander často posílá góly do nebe a pojmenoval po něm svého prvního syna. V jedenácti letech pokořil v moskevském Dynamu střelecký rekord Pavla Bureho, jeho dětským idolem byl Mario Lemieux. Ovechkin je známý jako velký vlastenec, který pravidelně objíždí reprezentační akce.

Postavení v bodování

Loading...
Loading...