Sidney Crosby

+ Zraněn - zápěstí - Měl by se vrátit v řádu dní
Tým:
Datum narození:
7. srpen 1987
Místo narození:
Cole Harbour, NS
Výška:
5' 11" (180 cm)
Váha:
201 lbs (91 kg)

Bio

Málokdo vstupoval do NHL s tak obrovskými očekáváními a málokdo toho dokázal tolik jako Sidney Crosby. Hned od svého vstupu do NHL jako celková jednička draftu 2005 přesvědčoval o své výjimečnosti, když se v osmnácti letech stal nejmladším hráčem historie, který překonal stobodovou hranici. Zároveň v Pittsburghu vylepšil nováčkovské rekordy v bodech (102) a asistencích (63) legendárního Maria Lemieux, vedle nějž "Sid the Kid" zahájil sezonu. O cenu pro nejlepšího nováčka jej připravil Alexander Ovečkin, hned v následujícím ročníku však Crosby ovládl ligovou produktivitu jako jediný teenager historie nejen NHL, ale všech hlavních severoamerických profilig. 120 bodů z ročníku 2006/07 zůstává jeho rekordem, stobodovou hranici v základní části překonal zatím šestkrát.

Crosby je pilným sběratelem týmových i individuálních trofejí. Už s juniorským Rimouski Oceanic vyhrál QMJHL, s Penguins pak dobyl tři Stanley Cupy - v roce 2009 jako nejmladší kapitán historie, dále pak v letech 2016 a 2017. V dresu Kanady je mistrem světa do 20 let i dospělých, hned dvakrát triumfoval na olympiádě, když finále v roce 2010 rozhodl gólem v prodloužení. Jako jediný člen Triple Gold Clubu nosil u všech triumfů kapitánské céčko. Vyhrál rovněž Světový pohár. V NHL byl dvakrát nejproduktivnějším hráčem i střelcem, dvakrát získal Hart Trophy a třikrát Ted Lindsay Award. Při taženích za Stanley Cupem v letech 2016 a 2017 byl nejužitečnějším hráčem play off, dvě Conn Smythe Trophy po sobě získal jako teprve třetí hráč historie.

Narodil se v Halifaxu a s hokejkou si začal hrát už ve dvou letech, bruslit se naučil ve třech. Jako centr má skvělý přehled o hře, vyniká rychlostí i šikovností, ale zároveň je poctivý ve hře dozadu, silný v soubojích a excelentní na buly. Jedinou jeho slabinou jsou otřesy mozku - první v roce 2011 jej stál velkou část dvou sezon a následně se zranění hlavy opakovalo. Na začátku profesionální kariéry mu bylo vyčítáno filmování a stěžování u rozhodčích. Jeho "trademarkové" číslo 87 odkazuje na datum narození 7. 8. 1987.

Postavení v bodování

Loading...
Loading...